Bydlíme ve stylu Feng-shui
 
Feng-shui znamenalo ve staré Číně umění udržovat ve správné rovnováze vítr (feng) a vodu (shui). Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život, vítr zdroj energie z nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze lidem pomáhají, ale dokáží člověku i škodit.

Základem je vždy čistota

U jakýchkoli staveb by mělo být pravidlem, že dveře nemají být umístěny proti oknu. Průvan, který tak vzniká, vyžene nejen teplíčko, ale i útulno. Dá se to harmonizovat například křišťály, které zavěsíme uprostřed větrné „cestičky“, a energie se jakoby zbrzdí.
Druhým základním pravidlem je čistota. Na poházené věci, boty, tašky, připravený odpad k vynesení do popelnice se nabaluje stagnující energie. Podobně působí, když máme někde dlouho umístěné suché květiny, s nimiž se nechceme rozloučit. Je na nich nachytaný prach, šedá, nepříjemná energie zániku, minulosti, která k nám nepustí vzduch a světlo. To ale neznamená, že bychom měli úplně upustit od dekorací ze suchých květin. Jen je musíme často měnit. Nepotřebných věcí se zbavujme, uleví se nám.

Kuchyně = srdce domu
Kuchyně je od pradávna místem, kde se soustřeďuje život rodiny. S jakou náladou a jakým rozpoložením připravujeme jídlo, se odráží na spokojenosti celé rodiny. Když je kuchyně čistá, zářivá a vlídná, není přeplněná zbytečnými a starými potravinami, přispívá to k celkové harmonii.
Ideální je, nejedná-li se o první místnost, do které v bytě vcházíme. Nejlepší umístění kuchyně je na východ, protože tato světová strana představuje hojnost. Tu ještě můžeme podpořit tím, že na stůl postavíme misku s ovocem. Čím víc kusů ovoce na ní leží, tím větší dostatek k sobě lákáme. Vhodný je i jižní směr, kterému vládne energie ohně, jenž přináší dostatek energie od sluníčka. Jihozápad je směrem energie matky a rodinného hospodaření, tady je nejvhodnější místo pro jídelní kout nebo jídelní stůl.
Velkou roli hrají barvy. Do kuchyně nepatří šedivá, protože nám přináší smutek. Měla by zde být zastoupena zelená a bílá – čistota. Oranžová podporuje chuť k jídlu. Prostor musíme vždy vyladit. Musíme například počítat s tím, aby vzteklé dítě kolem sebe nemělo příliš červené barvy, která posiluje ohnivou energii a dráždí.
Dobrou práci odvedou hliněné misky, kameny, keramické dlaždice, pravoúhlé předměty. Také květiny harmonizují energii země, představují dřevo, které z ní roste. K harmonizaci můžeme využít i barevné květináče.
V místech stagnující energie, například tmavé rohy nebo kouty, je vhodné její proudění podpořit. K tomu přispěje vhodné osvětlení, živá květina nebo zavěšené křišťály a zvonkohry.

Vše v rovnováze

Feng-shui klade velký důraz na to, aby všechny elementy byly v daném prostoru v rovnováze. V kuchyni máme vodu zastoupenou vodovodním kohoutkem, dřezem nebo i myčkou. Oheň zastupuje sporák. Zemský a dřevěný prvek mohou zprostředkovat různé doplňky, desky, prkénka. Kovový prvek představuje nerez a další kovy. Pozor, pokud nerezové plochy převládají, vytvářejí příliš rychlou energii. V podstatě nás z prostoru trochu vyhání.
Nepodporuji magnety na nože. Nůž je, historicky vzato, zbraň. A my si ty zbraně vystavujeme. Za přijatelnější považuji dřevěný špalek, do kterého nože zasuneme. Vůbec nejlepší je ukládat je do zásuvky.
Sporák jako jedno z nejdůležitějších míst, kde se jídlo připravuje, by měl být umístěn tak, aby hospodyňka viděla na vstupní dveře. Aby se mohla v klidu věnovat práci a nebyla ve střehu, kdo za ní nečekaně přijde. Samozřejmě ne vždy to tak uspořádat lze. V tom případě někdo doporučuje dát nad sporák nebo vedle něj zrcadlo či jakýkoliv materiál, který odráží obraz.
Navíc by bezprostředně vedle sporáku neměla stát lednička ani dřez. Sporák ohřívá, lednička chladí, energie se tříští (nehledě na větší spotřebu elektřiny, když se lednička zahřívá). Oheň také „hasí“ vodu a vzniká v podstatě papiňák. Dřevo nebo kamenná deska to dokáží odhlušit.

Potřebujeme příjemné prostředí

Jídelní stůl má stát na takovém místě, aby se u něj členové rodiny a hosté cítili bezpečně. Za sebou by měli mít nějakou pevnou plochu, skříňku nebo zeď a výhled na dveře.
Stůl sám, když už nemůže být kulatý, má mít alespoň oblé hrany. Pravoúhlé hrany dělají tzv. ostré šípy, energii, která se do nás napírá, míří na nás. Cítíme se nepříjemně a jakoby vyháněni. Stolovníci jsou podráždění, nechutná jim, často odcházejí dřív, i když k tomu nemají žádný důvod. Zamezit ostrému rohu můžeme také ubrusem, který necháme splývat.
Ne vždy máme k dispozici ideální prostory a zařízení. Pak si pomůžeme „nápravnými prostředky“, se kterými si můžeme pohrát a rovnováhu doladit. Pokud potřebujeme energii zpomalit, uhladit, udělat útulné prostředí, pověsíme na okna delší záclony, rozmístíme měkké koberečky. Zrychlení energie docílíme kovem a sklem.
Energii do prostoru přivedeme vodním prvkem, třeba akváriem či fontánkou. Nebo si na stěnu pověsíme obraz s řekou, potokem. Ale pozor, ten pomyslný tok musí být umístěný tak, aby voda „vtékala“ do prostoru, který k našemu bytu patří.
 
 
Admin rozhrani
TOPlist | Web LEVEL